Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy z gipiurą - interesujące fakty i porady

Obrusy z gipiurą to klasyka i elegancja na stole. Tradycyjne wyroby, choć niegdyś były wykonywane ręcznie, obecnie produkowane są maszynowo. Cieszą się popularnością, ponieważ nadają luksusowego charakteru.

Obrusy z gipiurą to jedna z propozycji rynku tekstylnego, kierowana do osób poszukujących ciekawych w formie i jednocześnie wygodnych w użytkowaniu nakryć stołu. Tego rodzaju wyroby należą do jednych z najbardziej eleganckich. Ich zaletą jest to, że praktycznie zawsze są modne.

Krótka historia gipiury

Gipiura, czyli koronka z motywem kwiatowym, jest sztywna i nie traci formy. W modzie pojawiła się w XIX wieku. Od tej pory gipiurę wykorzystywano nie tylko w obrusach - jako zewnętrze wykończenie, ale również jako ozdobny dodatek do odzieży. Z tego rodzaju koronki wykonuje się, np. wstawki dekoracyjne lub kołnierzyki. Początkowo obrusy z gipiurą wykonywane były w całości ręcznie. Wyroby lniane i jedwabne zdobiono ręcznie, wykorzystując haftowaną koronkę, czyli ręcznie szytą gipiurę. Dziś tego rodzaju modele wykonywane są maszynowo. Najczęściej środek obrusu wykonany jest z gładkiego materiału (bardzo często jest to materiał plamoodporny), a gipiura stanowi zdobienie zewnętrzne. Modele plamoodporne wykończone taką koronką to obecnie najszersza kategoria obrusów gipiurowych na rynku.

Warto mieć świadomość, że obecnie na rynku znajdują się nie tylko wyroby ozdobione koronką. Dostępne są również obrusy w całości wykonane z gipiury. Takie modele swoim wyglądem przypominają koronkę. Podobnie jak tradycyjne wyroby, są wygodne w użytkowaniu. Po praniu nie trzeba ich rozwieszać w specjalny sposób (jak w przypadku obrusów szydełkowych).

Przeznaczenie obrusów z gipiurą

Domowe obrusy gipiurowe to najszersza kategoria produktów. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie wyroby wykorzystywane są nie tylko na użytek domowy. Bardzo często można spotkać je na stołach restauracyjnych i hotelowych, a nawet na kościelnych ołtarzach. Gipiura dodaje bowiem obrusowi lub serwecie znamion szlachetności i wyjątkowości. Wygląda elegancko, a dzięki większej trwałości niż obszycie szydełkiem sprawia, że nawet obrusy do restauracji z taką koronką mają długą żywotność i są odporne na częste prania.

W związku z tym, że tego rodzaju wyroby mogą być bez przeszkód prane w pralkach automatycznych, wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu obiektach, nie tylko w domach.