Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy lniane - interesujące fakty i porady

Lniane obrusy to wyroby na każdą okazję. Haftowane modele mogą być wspaniałą dekoracją kuchennego stołu w rustykalnym wnętrzu. Wiele fasonów wykorzystywanych jest również w gastronomii.

Lniane obrusy to jedne z najładniejszych wyrobów, które dostępne są na rynku. Szczególnie pięknie prezentują się w klasycznych i rustykalnych wnętrzach. Choć przez dłuższy czas były zapomniane, znów wracają do łask. Faktem jest, że lniany obrus – choć piękny – nie jest najłatwiejszy w prasowaniu. Dlatego też, gdy tylko pojawiły się modele plamoodporne, szybko wyparły trudne w czyszczeniu wyroby lniane.

Dostępne w sprzedaży obrusy mogą być wykonane z czystego lnu w naturalnym kolorze lub włókna barwionego. Często też spotyka się modele lniano-bawełniane, w których domieszka bawełny zwiększa podatność wyrobu na prasowanie.

Obrus z lnu dopasowany do wnętrza

Obrusy i serwety lniane najlepiej prezentują się we wnętrzach stylizowanych rustykalnie. Ich surowa forma i nieco zgrzebna faktura doskonale pasują do naturalnego drewna i tradycyjnych linii.

Wyroby bardziej luksusowe dostępne są również dla tych osób, które chcą nawiązać do tradycji w swoim nowoczesnym wnętrzu. Takie etniczne połączenia są w ostatnich sezonach bardzo modne.

Obrusy lniane i ich zdobienia

Lniane obrusy najczęściej zdobione są haftem, mereżką bądź koronką. Oczywiście najbardziej cenione modele haftowane są ręcznie, jednakże niepowtarzalne wzory to zwykle znacznie wyższa cena.

Jeżeli nie mamy większych wymagań, wówczas możemy nabyć obrusy i serwetki haftowane maszynowo. Choć daleko im do ręcznych wyrobów, także ładnie się prezentują. Ich zaletą jest to, że są znacznie tańsze.

Szczególnym rodzajem haftu, wykorzystywanym do zdobienia lnianych obrusów, jest haft richelieu, który kawałek materiału potrafi zmienić w prawdziwe dzieło sztuki. Trzeba jednak liczyć się z wysoką ceną takich wyrobów.

Lniane obrusy – cena i dostępność

Obrusy lniane kupić można w wielu sklepach - zarówno tekstylnych, jak i oferujących elementy wyposażenia wnętrz. Wygodnym sposobem zakupu takich wyrobów jest sprzedaż on-line. W sklepach internetowych lniane modele dostępne są w wielu wzorach, fasonach i kolorach. Wybór dotyczy również przeznaczenia. Za pośrednictwem Internetu można nabyć obrusy przeznaczone na użytek domowy, jak i gastronomiczny.

W zależności od wielkości, rodzaju zdobienia i tego, czy lniany wyrób haftowany był ręcznie czy maszynowo, ceny mogą mocno się różnić.