Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy ołtarzowe - interesujące fakty i porady

Obrusy ołtarzowe to szczególna forma tych wyrobów, wykorzystywana w świątyniach. Mają swoją specyfikę, ale mimo to - bardzo często można znaleźć je w świeckich domach.

Obrusy ołtarzowe (kościelne) to szczególna kategoria, przeznaczona do wykorzystywania w świątyniach. Tego rodzaju wyroby wykonywane są najczęściej ze szlachetnych tkanin. Są także zdobione haftem płaskim. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna dbałość o precyzję haftu i jego nieskazitelność.

Wyroby na ołtarz najczęściej przygotowywane są na konkretne zamówienie. Wynika to z faktu, iż w różnych świątyniach ołtarz może mieć nieco inne wymiary, a obrus liturgiczny musi być doskonale dopasowany.

Obrusy ołtarzowe - wyroby z historią

Historia obrusów ołtarzowych jest długa. Przed soborem trydenckim istniały specjalne wytyczne, określające ilość tekstylnych wyrobów, które powinny znajdować się w świątyni. Liczba miała symbolizować całun (dziś obrusem liturgicznym, symbolizującym całun jest korporał). Przepisy po soborze nieco złagodniały i obecnie każdy kościół może posiadać dowolną liczbę tych wyrobów. Obrusy liturgicznie nie muszą być bogato zdobione, ale - jako że stanowią piękną dekorację ołtarza - najczęściej haftowane są w odpowiednie ornamenty i symbole. Ołtarzowe modele są przede wszystkim białe (wyjątkiem będą te adwentowe), zdobione białą i złotą nicią. Inne kolory są właściwie niespotykane.

Szczególnym rodzajem wyrobów, powstających na potrzeby kościoła, są obrusy świąteczne. Przygotowuje się je z myślą o konkretnych wydarzeniach roku liturgicznego. Zwykle spotykane są fasony, zdobione haftami. Przedstawiają one „scenki tematyczne”, związane ze świętami. Hafty wykonuje się ręcznie lub maszynowo.

Warto mieć świadomość, że obrusy kościelne kupowane są przez osoby świeckie. Tego rodzaju wyroby wykorzystywane są podczas najważniejszych świąt liturgicznych (Wielkanoc, Boże Narodzenie).

Ceny obrusów ołtarzowych

Obrusy liturgiczne należą do najdroższych wyrobów na rynku. Biorąc pod uwagę fakt, ile trzeba włożyć pracy w ich wykonanie, nie ma się czemu dziwić. Cena za pojedynczy egzemplarz może dochodzić nawet do 1000 złotych. Daje to sumarycznie niebagatelną kwotę, mając na uwadze to, iż w każdej świątyni musi być przynajmniej kilka modeli.