Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy świąteczne - interesujące fakty i porady

Obrusy świąteczne to fasony na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Choć łączy je elegancja, różnią się motywami przewodnimi i symboliką. Jako że są powszechnie dostępne, każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Polska to kraj, w którym święta celebruje się rodzinnie i zwykle przy stole. Z tego też powodu świąteczna dekoracja, czyli obrus jest sprawą priorytetową. W każdym polskim domu znajdziemy odpowiedni zestaw fasonów, które wykorzystywane jedynie przy okazji świąt, a które stanowią dodatkowy symbol i podkreślają wagę wydarzenia.

Fasony świąteczne używane są nawet przez te osoby, które na co dzień nie przykrywają swoich stołów. Co ciekawe, hitem ostatnich lat są obrusy papierowe, które wykorzystywane są w zakładach pracy i miejscach spotkań grupowych w okresie świątecznym.

Świąteczne obrusy w Polsce używane są z okazji dwóch największych i jednocześnie najbardziej rodzinnych świąt – Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Fasony na każdą z tych okazji różnią się dominującymi motywami, które są wykorzystywane do ich zdobienia.

Obrusy Wielkanocne są zdobione w motywy baranka paschalnego, kurczaczków i jajek. Mogą być białe i haftowane - czyli bardziej tradycyjne. Mogą to być również modele drukowane – kolorowe, najczęściej wykonane z tkanin plamoodpornych.

Obrusy świąteczne na Boże Narodzenie haftowane są w gałązki choinki, świece i motywy z szopki. Spotykane są również takie, które zdobi się haftem z motywem listków ostrokrzewu – jest to jednak bardzo amerykańska tradycja. Świąteczny obrus bożonarodzeniowy ma też swój własny dodatkowy zwyczaj. Wkłada się pod niego sianko jako symbol siana ze stajenki, w której narodził się Zbawiciel.

Istnieją również uniwersalne obrusy świąteczne, wykorzystywane bez względu na rodzaj świąt. Typowe dla nich jest to, że są śnieżnobiałe. Zwykle mają ozdobne mereżki, zdobienia z gipiury lub atłasowe wstawki. Elegancja i styl - oto, co wyróżnia tego rodzaju obrusy świąteczne.

Gdzie kupić obrus świąteczny?

Sklepy internetowe i tradycyjne prześcigają się w ilości wzorów obrusów świątecznych proponowanych klientom. Dzięki temu każdy z nas może zakupić taki fason i wzór, który najbardziej odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom.

Choć z dostępnością świątecznych obrusów nie ma żadnych problemów, warto mieć świadomość, że najbardziej cenione i poszukiwane są fasony szydełkowe i koronkowe - ręcznie robione.