Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy serwety - interesujące fakty i porady

Obrusy, serwetki i serwety mają długą historię. Na naszych stołach królują już od kilkudziesięciu lat. Warto wiedzieć, jakie elementy dekoracyjne są w modzie, a które już dawno odeszły w zapomnienie.

Obrusy - serwety dawniej i dziś

Obrusy, serwety, bieżniki – nieodzowny element wyposażenia większości polskich domów. Zamiłowanie, jakim darzymy tego rodzaju wyroby, sięga jeszcze czasów późnego średniowiecza, kiedy to spędzanie wieczorów przez kobiety polegało głównie na szyciu i haftowaniu serwet i obrusów.

Dziś tego rodzaju wyroby pełnią głównie dekoracyjną rolę, choć nie zawsze tak było. Serwety i serwetki – niezależnie od tego, z czego były wykonywane, zawsze pełniły rolę ozdobną. W przeciwieństwie do obrusów, które nie tylko dekorują, ale przede wszystkim chronią stół przed zalaniem. Istotne jest również to, że na serwecie nie spożywa się posiłków. Dlatego też obrusem przykrywa się stół jadalniany bądź kuchenny, a serwetą - stoliki okolicznościowe i pozostałe meble.

Rodzaje obrusów i serwet

Obrusy i serwety można wykonywać z praktycznie każdej tkaniny. Najpopularniejsze są modele bawełniane i lniane. Dekoracyjne obrusy jedwabne najczęściej stosuje się na specjalne okazje, np. święta.

Niektóre fasony wykonywane są z koronki bądź gipiury. Mogą być ręcznie haftowane lub wykonywane szydełkiem. I to właśnie one należą do najbardziej ozdobnych, a jednocześnie najdroższych modeli na rynku.

W zależności od regionu kraju, serwety i obrusy wykonywane były w różnym stylu. Mamy więc fasony z haftem makowskim, koniakowskim, kaszubskim, itd.

Od jedwabiu do ceraty

W miarę jak rosła w siłę wartość funkcjonalna obrusów, zaczęły powstawać coraz prostsze w formie fasony do codziennego użytku. W odróżnieniu od modeli świątecznych, miały one jeden podstawowy cel – chronić stół i łatwo się czyścić. Tak narodziła się cerata- modna w okresie PRL. W latach 70-tych i 80-tych to właśnie je można było bardzo często spotkać na stołach w polskich domach. Na szczęście ta moda dawno już minęła.

Najnowszym odkryciem w dziedzinie tekstyliów ozdobnych na stół są obrusy i serwety plamoodporne. Wykonane z tworzyw sztucznych świetnie się czyszczą, nie przyjmują zabrudzeń. Zaś ogromna ilość wzorów pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że i takie modele będą się różniły między sobą. W zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane oraz jaki jest ich rozmiar, różne będą ich ceny. W sklepach internetowych zakres cenowy jest tak szeroki, że ciężko wskazać, ile kosztują tanie serwety i obrusy, a ile - ręcznie robione unikatowe fasony.

Obrusy i serwety do restauracji

Obrusy rządzą nie tylko w prywatnych domach, ale również i restauracjach. Lokale gastronomiczne, które decydują się na wprowadzenie tych elementów dekoracyjnych, niemalże „z miejsca” zyskuje na elegancji. Jest postrzegana jako bardziej ekskluzywna.

Obrusy i serwety dekoracyjne spotkamy też w niektórych kawiarniach i piwiarniach, które pretendują do bycia miejscem klimatycznym i „z charakterem”. W tzw. serwetowniach szczególnie przoduje Kraków.