Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy haftowane - interesujące fakty i porady

Obrusy haftowane to jedne z najbardziej eleganckich i bardzo kosztownych obrusów. Zwłaszcza, jeśli są to fasony wykonywane ręcznie. Wielość wzorów sprawia, że każdy może je mieć w mieszkaniu. Nie do wszystkich jednak wnętrz będą pasować.

Haftowane obrusy dawniej i dziś

W dawnych czasach haftowanie obrusów było zajęciem i domeną kobiet, które - spędzając wieczory przy robótkach ręcznych - tworzyły niezwykłe ich wzory. Takie wyroby należały wtedy do tzw. wiana każdej młodej kobiety, która wychodziła za mąż.

Dziś haftowane ręcznie obrusy należą do rzadkości. Są elementem sztuki ludowej, chętnie kupowanej przez zagranicznych turystów, ceniących sobie rękodzieło artystyczne. Ze względu na nakład pracy konieczny do przygotowania ręcznie robionego wyrobu, obrus haftowany nie jest produktem tanim. Ich cena zależy nie tylko od ilości haftu, ale również jego rodzaju.

Poza obrusami, ręcznie sporządza się też serwety. Haftowane zazdrostki, serwetki i bieżniki nadają wnętrzu ciekawy i rustykalny wygląd.

Wzory obrusów haftowanych

Modeli obrusów haftowanych jest mnóstwo. Najczęściej spotykane to te fasony krzyżykowym haftem. Są to wyroby wykonane ze specjalnego materiału - kanwy. Jako że tkanina ta jest dość sztywna, obrusy nie nadają się na każdą okazję.

Wśród dostępnych modeli są również fasony haftowane richelieu, czyli ściegiem ażurowym. Ponieważ są to wyroby niezwykle eleganckie i modne, będą pięknie prezentowały się na stole lub komodzie - meblach wykonanych z egzotycznego drewna i doskonale zachowanej powierzchni.

Trzeba jednak mieć świadomość, że haftowany obrus nie nadaje się do każdego wnętrza. Jego rustykalna natura powoduje, iż takie fasony wykorzystywane są w miejscach, które nawiązują wystrojem do tradycji i przywodzą na myśl sielskie, wiejskie klimaty. Wraz z powracającą modą na etno desing, wraca powoli moda na obrusy haftowane – zarówno maszynowo, jak i ręcznie.

Obrusy haftowane maszynowo

Tanie obrusy haftowane, które dostępne są w sklepach, to fasony produkowane maszynowo. Choć są równie piękne i eleganckie jak modele ręcznie robione, to jednak mniej niepowtarzalne. Tworzone są masowo, dlatego nie można liczyć, że zakupiony przez nas fason będzie unikalny i niespotykany.

Gdzie kupić haftowane obrusy?

Jako że obrusy haftowane cieszą się coraz większą popularnością, wiele osób zastanawia się, gdzie takie wyroby można dostać.

Cepelia oraz sklepy z rękodziełem artystycznym to najczęstsze miejsca prowadzące sprzedaż obrusów haftowanych ręcznie. Niekiedy prace takie można nabyć też na miejskich targowiskach. Tego rodzaju wyroby dostępne są również w sklepach internetowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że w większości przypadków będą to modele haftowane maszynowo.