Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy owalne - interesujące fakty i porady

Obrusy owalne i okrągłe cieszą się popularnością. Szeroki wybór wzorów i kolorów oraz łatwa dostępność to czynniki sprzyjające zakupom. Warto wiedzieć, czym się kierować, by dokonać trafnego wyboru.

Obrusy owalne i okrągłe stanowią jedną z najpopularniejszych kategorii tego rodzaju wyrobów. Użytkowane są na odpowiadających im kształtem stołach – okrągłych, owalnych lub o zaokrąglonych brzegach. W związku z tym, że są ozdobą klasycznych i nowoczesnych mebli, znajdziemy je w każdym sklepie z tekstyliami.

Rozmiary obrusów owalnych

Aby dobrze dobrać obrus owalny, nie wystarczy skupić się wyłącznie na jego rodzaju i wzorze. Koniecznością jest dopasowanie wyrobu do wymiarów stołu. Jaką metodę wybrać?

Obrusy powinny w całości przykrywać powierzchnię stołu i delikatnie spływać z jego brzegów w kierunku prostopadłym do podłoża. Zaleca się, aby zwis nie był mniejszy niż 30 cm, ponieważ wygląda to mało estetycznie. Elegancki obrus owalny powinien więc być o minimum 60 cm większy z każdej strony niż wymiary stołu. Model okrągły powinien mieć zaś 60 cm większą średnicę niż stół. Okrągłe obrusy często są jednak jeszcze dłuższe – zwłaszcza, jeśli służą do przykrycia stolików o niewielkiej powierzchni. Mając do dyspozycji taki mebel, warto zmierzyć długość, do jakiej ma sięgać obrus - od powierzchni blatu do preferowanej wysokości nad ziemią - i doliczyć ten wymiar (dwukrotnie) do średnicy okrągłego modelu.

Nieco inaczej mierzymy serwety. Owalne serwetki nigdy nie powinny dotykać brzegów stołu, a tym bardziej zwisać z niego. Dlatego zawsze takie wyrobu powinny być 4-5 cm węższe (z każdej strony) niż stół.

Obrusy owalne – plamoodporne, żakardowe, haftowane

Owalny obrus to szeroki wybór wzorów i fasonów. Na potrzeby gastronomii dostępne są modele restauracyjne - gładkie lub z gipiurą. Do domowego użytku polecane są obrusy haftowane, plamoodporne, a przy tym kolorowe. Warto mieć świadomość, że okrągłe obrusy szydełkowe to najprostsza forma, którą można wykonać samodzielnie. Warto o tym pamiętać, chcąc rozpocząć swoją przygodę z „robótkami ręcznymi”.

Gdzie kupić obrusy owalne?

Obrusy owalne to bardzo popularne kształty nakryć stołów. Dlatego też znajdziemy je w każdym sklepie z tekstyliami, wyposażeniem wnętrz, a nawet supermarketach.

Mając na uwadze właściwy rozmiar i producenta, tego rodzaju wyroby można kupić w sklepach internetowych. Zaletą zakupów on-line jest znacznie szerszy wybór fasonów, wzorów i kolorów. Nie ryzykujemy nic, ponieważ - w razie, gdy obrus nie spełni oczekiwań - w każdej chwili można wyrób zwrócić lub wymienić na inny.