Obrusy

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat obrusów.

Obrusy szydełkowe - interesujące fakty i porady

Obrusy szydełkowe to eleganckie i tradycyjne wyroby. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie modele były codziennością. Dziś - wykonywane maszynowo. Dlatego warto pokusić się o samodzielne ich wydzierganie.

Robótki szydełkowe to sposób na spędzenie wolnego czasu, który praktykowany był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dzięki takiemu hobby powstawały piękne obrusy szydełkowe. Dziś są już rzadko spotykane, bowiem ręczne robótki wyparły modele dziergane maszynowo.

Obrusy i serwety szydełkowe wykonywane są w dwóch podstawowych rodzajach – szydełka pełnego oraz szydełka z tkaniną. Te pierwsze charakteryzują się tym, że obrus w całości ma formę koronki. W drugim przypadku - wzór szydełkowy stanowi jedynie ozdobny brzeg zewnętrzny.

Jak wykonać obrus szydełkowy?

Poza materiałem (czyli bawełną, kordonkiem lub muliną) i szydełkami różnych grubości, potrzebne są nam również wzory. Obrusy szydełkowe to wielość wzorów. Inspiracji na nietypowe ściegi można znaleźć na stronach internetowych oraz w literaturze poświęconej temu hobby.

Ponieważ szydełkowe wzory charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania, warto dobrać określone ściegi do posiadanych umiejętności. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że obrus będzie piękny, a my nie zniechęcimy się do kolejnych prac.

Warto mieć świadomość, że schematy na wyroby szydełkowe rozpisane są „krok po kroku”, dzięki czemu każdy powinien poradzić sobie z wykonaniem takiego wyrobu. Nie da się jednak ukryć, że odrobina wprawy również się przydaje.

Najłatwiejsze do wykonania są okrągłe obrusy szydełkowe, aczkolwiek panie wprawione w dzierganiu są w stanie wykonać modele o różnych kształtach, nawet dość nietypowych.

Główną zaletą ręcznie robionych obrusów szydełkowych jest ich pełna niepowtarzalność i oryginalność. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne ich wykonanie, możemy mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiego.

Jak prać obrusy szydełkowe?

Gotowe obrusy szydełkowe najczęściej są dekatyzowane, dzięki czemu włókna nie kurczą się w praniu, a wyrób na długo zachowuje właściwą sobie formę.

Ręcznie robione obrusy szydełkowe po praniu są krochmalone. By nie straciły kształtu, najlepiej suszyć je w formie rozciągniętej, przypinając brzegi obrusa szpilkami. W ten sposób nie odkształcą się i nie rozciągną, dzięki czemu będą nam długo służyły.